Přednáška pro veřejnost
Naše bývalá kolegyně doc. Olivová vystoupí v Kroměříži s přednáškou na téma hedvábné tapety y čínského pavilonu v interiéru zámku Lednice
Od školního roku 2017-2018 se součástí Mgr. studia oboru Kulturní studia Číny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity stává program „dual degree“ ve spolupráci s Institutem čínských studií, Zhejiang University (Hangzhou, Čínská lidová republika).
Průběh Mgr. studia: 1. rok na FF MU, 2. rok na ZJU.
Studium je ukončeno získáním dvou Mgr. titulů (MU a ZJU) na základě obhájení jedné společné diplomové práce napsané v angličtině a splnění dalších požadavků (FF MU – státní zkouška).
Studium na ZJU zahrnuje:
1) povinnou část kurikula v angličtině
2) nepovinně možnost zápisu jakýchkoliv předmětů napříč Zhejiang University, pokud to vnitřní pravidla jednotlivých ústavů umožní (tedy vše mimo předměty z různých důvodů otevřených pouze pro studenty mateřských oborů, stejně jako je tomu na MU)
3) intenzivní pokročilý jazykový kurz moderní čínštiny
Povinná část kurikula na ZJU zahrnuje následující:
Studenti si povinnou sadu předmětů volí ze tří bloků dle jejich odborného zájmu.
1) Dějiny a civilizace
Tento modul se zaměřuje na extenzivní četbu klíčových textů čínské kultury a jejich soudobé interpretace. Studenti získají znalosti klíčových aspektů tradiční čínské civilizace a komplexní porozumění soudobým trendům v čínském myšlení. Studenti budou schopni analyzovat roli tradice v soudobých čínských reáliích prostřednictvím školních přednášek i exkurzím a výzkumu v terénu.
2) Společnost a život
Tento modul se zaměřuje na získání kompetencí v metodách empirického výzkumu a kritické analýze zdrojů v oblasti antropologie a sociologie. Studenti jsou vedeni k realizaci empirického výzkumu v rámci přípravy diplomových prací v různých institucích městské i venkovské Číny.
3) Transformace a rozvoj
Tento modul představuje politické a ekonomické změny, které formují Čínu od reforem v roce 1978. Studenti získají znalosti o fungování čínského politického systému v různých oblastech sociálního života. Studenti jsou vedeni k výzkumu zejména v podobě případových studií analyzujících konsekvence čínského ekonomického rozvoje v inter-disciplinární perspektivě.
Duální program Semináře čínských studií FF MU a Institutu čínských studií ZJU umožňuje řadu možností kombinace kurikula obou pracovišť. Z nich je třeba zdůraznit jednu, která bude zvláště podporována, neboť umožňuje systematickou realizaci výzkumných témat, která není možné uskutečnit při standardním studiu v ČR – realizaci výzkumu v terénu v čínském prostředí. Studenti se v průběhu studia na FF MU začnou připravovat na témata, ke kterým potom budou moci sbírat materiál v terénu pod vedením odborníků z ZJU.
Možná a podporovaná však budou jakákoliv témata, která propojí nabídku obou pracovišť.
V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že studium Mgr. oboru China Studies v ČLR bude před studenty klást specifické výzvy vyplývající s odlišností obou akademických prostředí. Intenzivní kontakt s čínským akademickým prostředím je sám o sobě velmi důležitou studijní i životní výzvou pro studenty čínských studií na Západě. Seminář čínských studií bude studenty v prvním roce studia systematicky připravovat na to, jak tuto výzvu co nejlépe zvládnout.
Naše bývalá kolegyně doc. Olivová vystoupí v Kroměříži s přednáškou na téma hedvábné tapety y čínského pavilonu v interiéru zámku Lednice
21 března 2024 bude přednášet v rámci workshopu East Asian textiles and clothing in motion