Na cestě za svobodou: Expozice hlavních témat v tchajwanské literatuře

15. 3. 2023

Seminář čínských studií Masarykovy univerzity ve spolupráci s Národním muzeem tchajwanské literatury (國立臺灣文學館) a Moravskou zemskou knihovnou uspořádali dvojici přednášek s tchajwanskou spisovatelkou Kaori Lai 賴香吟, vítězkou Tchajwanské literární ceny za rok 2022, v rámci výstavy „Na cestě za svobodou: Expozice hlavních témat v tchajwanské literatuře (奔向自由 台灣文學主題特展)“.
První přednáška s názvem „Autorské čtení na pozadí dějin“ se konala 20. února 2023 v Moravské zemské knihovně. Přednášející Kaori Lai a odborný asistent Masarykovy univerzity doktor Wei-lun Lu 呂維倫posluchačům představili dějiny kolonialismu na Tchaj-wanu, demokratizační proces na Tchaj-wanu a jaký dopad měly tyty události na vývoj tchajwanské literatury. Na úvod spisovatelka přečetla ukázku z jedné ze svých povídek s názvem Soumrak přichází (暮色將至). Přednáška probíhala v čínštině. Tlumočení do českého jazyka se chopila studentka Čínských studií Veronika Zettl, která je také autorkou českého překladu zmíněné povídky.
Druhá přednáška „Objevujte literaturu, objevujte čínský jazyk“ se konala následujícího dne v prostorách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Tentokrát Kaori Lai věnovala prostor tématu používání čínského a tchajwanského jazyka v tchajwanské literatuře. Studentům Čínských studií například nastínila problém psaní literatury v tchajwanštině vzhledem k neexistenci ustálené psané formy zmíněného jazyka či potřebu věnovat se ve svých dílech tchajwanské politice.
Děkujeme spisovatelce Kaori Lai, že přijela až z Berlína, aby nás v Brně navštívila a do budoucna jí přejeme mnoho literárních úspěchů.
(autor: Adéla Lísková)