Objevujeme Čínu

Zajímá nás společnost, kultura a jazyk

O katedře

Seminář čínských studií je pracoviště Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, které realizuje výuku oboru Kulturní studia Číny - v bakalářském a navazujícím magisterském programu. Seminář čínských studií je jedním ze tří sinologických pracovišť na českých univerzitách. Nabízí intenzivní výuku moderní čínštiny a studium čínské kultury ve všech jejích aspektech (společnost, politika, dějiny, čínské myšlení, literatura).

Studenti mají k dispozici bohatou nabídku stipendií ke studiu v Číně nebo na Taiwanu. Seminář čínských studií rovněž pravidelně pořádá letní školy, mezinárodní konference a workshopy a další zajímavé aktivity mimo vlastní studijní program.

Historie katedry

Duální magisterské studium ve spolupráci s čínskou univerzitou

Akreditace magisterského studijního oboru

Vznik Centra asijských studií

Centrum asijských studií zastřešuje Seminář čínských studií a Seminář japanistiky.

Vznik Semináře čínských studií

V roce 2013 obor Kulturní studia Číny vytvořil vlastní pracoviště - Seminář čínských studií.

Akreditace bakalářského oboru Kulturní studia Číny

Obor Kulturní studia Číny vznikl v roce 2009 a zpočátku patřil pod Ústav religionistiky.

Katedra v číslech

studentů

zaměstnanců

jazykových lektorů

absolventů bylo na studijním pobytu v Číně

„Význam Číny v soudobém světě narůstá, Čína se stává globální velmocí. Z médií se dozvídáme stále častěji o cestách českých podnikatelů a politiků do Číny a projektech, které s čínskými partnery podepisují. Čína sama rozvíjí globální projekty, na kterých chce ČR participovat a které jsou (některými) českými politiky prezentovány jako šance, kterou nesmíme promeškat.

Tytéž projekty zároveň budí kontroverzní reakce a v mnoha komentářích je Čína prezentována ne jako šance, ale hrozba 21. století. Protichůdné a často extrémní reakce na soudobý čínský rozmach jsou navíc často podbarveny rozpaky plynoucími z obtížné srozumitelnosti čínských reálií a čínských postojů. Česká společnost potřebuje více odborníků na Čínu, kteří dovedou objasnit čínské postoje v různých situacích a jejich komplikované souvislosti. Rovněž potřebuje více lidí vládnoucích čínským jazykem. Obor Kulturní studia Číny takové odborníky vychovává. Studium je to náročné, avšak dřina se vyplatí - otevírá fascinující a znepokojivý svět, který se bude stále více prolínat se světem, ve kterém žijeme.“

Dušan Vávra Dušan Vávra
vedoucí Semináře čínských studií