Objevujeme Čínu

Zajímá nás společnost, kultura a jazyk

O katedře

Seminář čínských studií je pracoviště Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, které realizuje výuku oboru Kulturní studia Číny - v bakalářském a navazujícím magisterském programu. Seminář čínských studií je jedním ze tří sinologických pracovišť na českých univerzitách. Nabízí intenzivní výuku moderní čínštiny a studium čínské kultury ve všech jejích aspektech (společnost, politika, dějiny, čínské myšlení, literatura).

Studenti mají k dispozici bohatou nabídku stipendií ke studiu v Číně nebo na Taiwanu. Seminář čínských studií rovněž pravidelně pořádá letní školy, mezinárodní konference a workshopy a další zajímavé aktivity mimo vlastní studijní program.

Historie katedry

 • 2017

  Duální magisterské studium ve spolupráci s čínskou univerzitou

 • 2015

  Akreditace magisterského studijního oboru

 • 2014

  Vznik Centra asijských studií

  Centrum asijských studií zastřešuje Seminář čínských studií a Seminář japanistiky.

 • 2013

  Vznik Semináře čínských studií

  V roce 2013 obor Kulturní studia Číny vytvořil vlastní pracoviště - Seminář čínských studií.

 • 2009

  Akreditace bakalářského oboru Kulturní studia Číny

  Obor Kulturní studia Číny vznikl v roce 2009 a zpočátku patřil pod Ústav religionistiky.

Katedra v číslech

130

studentů

7

zaměstnanců

6

jazykových lektorů

92%

absolventů bylo na studijním pobytu v Číně

„Význam Číny v soudobém světě narůstá, Čína se stává globální velmocí. Z médií se dozvídáme stále častěji o cestách českých podnikatelů a politiků do Číny a projektech, které s čínskými partnery podepisují. Čína sama rozvíjí globální projekty, na kterých chce ČR participovat a které jsou (některými) českými politiky prezentovány jako šance, kterou nesmíme promeškat.

Tytéž projekty zároveň budí kontroverzní reakce a v mnoha komentářích je Čína prezentována ne jako šance, ale hrozba 21. století. Protichůdné a často extrémní reakce na soudobý čínský rozmach jsou navíc často podbarveny rozpaky plynoucími z obtížné srozumitelnosti čínských reálií a čínských postojů. Česká společnost potřebuje více odborníků na Čínu, kteří dovedou objasnit čínské postoje v různých situacích a jejich komplikované souvislosti. Rovněž potřebuje více lidí vládnoucích čínským jazykem. Obor Kulturní studia Číny takové odborníky vychovává. Studium je to náročné, avšak dřina se vyplatí - otevírá fascinující a znepokojivý svět, který se bude stále více prolínat se světem, ve kterém žijeme.“

Dušan Vávra Dušan Vávra
vedoucí Semináře čínských studií

Vyučující

Dušan Vávra

Vedoucí Semináře čínských studií

Zuzana Pospěchová

Kontaktujte nás

Jana Vávrová Mašková

Telefon: 549 49 1581
E‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info